 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT3022EMSE-1.8#PBF)
Linear Technology LT3022EMSE-1.8#PBF
PartNo:
LT3022EMSE-1.8#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 793
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.8V 1A 16MSOP
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):0.145V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 10V
Current - Limit (Min):1.1A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad