 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1963AES8-1.5#PBF)
Linear Technology LT1963AES8-1.5#PBF
PartNo:
LT1963AES8-1.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 756
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.5V 1.5A 8SOIC
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.34V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.1 V ~ 20 V
Current - Limit (Min):1.6A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)