 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1963AEQ-3.3#PBF)
Linear Technology LT1963AEQ-3.3#PBF
PartNo:
LT1963AEQ-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 748
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.34V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.6A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C