 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1014-2.7VCT713)
Microchip Technology TC1014-2.7VCT713
PartNo:
TC1014-2.7VCT713
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 9178
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.7V
Current - Output:50mA
Voltage - Dropout (Typical):0.085V @ 50mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C