 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1185-2.5VCT713)
Microchip Technology TC1185-2.5VCT713
PartNo:
TC1185-2.5VCT713
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 6534
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):0.27V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C