 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > NXP Semiconductors  (BZX84-C5V6,215)
NXP Semiconductors BZX84-C5V6,215
PartNo:
BZX84-C5V6,215
Manufacturers: NXP Semiconductors
Qty: 105011
Request Qty:
Description: Zener Diodes 250MW 5.6V 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:1.2 mV/K
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:250 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms