 All Product > Switches > Rotary Switches > Grayhill  (71BD30-02-1-AJN)
Grayhill 71BD30-02-1-AJN
PartNo:
71BD30-02-1-AJN
Manufacturers: Grayhill
Qty: 216
Request Qty:
Description: Rotary Switches Rotary Switch 1/4in shaft Adj Stop 30deg
RoHS:Details
Number of Positions:
Number of Decks:2 Deck
Number of Poles per Deck:1 Pole
Current Rating:250 mA
Voltage Rating:115 V
Index Angle:30 deg
Contact Style:Non Shorting
Termination Style:Solder Lug
Mounting Type:Panel
Contact Plating:Gold over Silver
Actuator:6.35 mm, Flatted
Voltage Rating DC:30 V
Voltage Rating AC:115 V