 All Product > other > Precision Electronic Components Ltd  (SPRU5041S28)
Precision Electronic Components Ltd SPRU5041S28
PartNo:
SPRU5041S28
Manufacturers: Precision Electronic Components Ltd
Qty: 127
Request Qty:
Description: POT 500K OHM CARBON 1/2W
Product Information:
Packaging:Tray
Series:
Resistance (Ohms):100k
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:-
Number of Turns:Single
Rotation:300°
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Carbon
Termination Style:PCB Pins, Board Locks
Actuator Length:0.787" (20.00mm)
Actuator Type:Knurled Shaft
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)
Size - Body:Rectangular - 0.445" x 0.374" Face x 0.445" H (11.30mm x 9.50mm x 11.30mm)