CUI Inc (VHB75W-Q48-S15)
PartNo:
VHB75W-Q48-S15
Manufacturers:
CUI Inc
Qty:
104
Request Qty:
Description:
CONVERTER DC/DC 75W 15V 5A
Product Information:
Packaging:
Tube
Series:
DCV01
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Current - Output (Max):
41mA, 41mA
Power (Watts) - Manufacture Series:
1W
Voltage - Isolation:
1.5kV (1500V)
Features:
OTP, SCP
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
14-SMD Module (7 Leads), Gull Wing
Size / Dimension:
0.78" L x 0.33" W x 0.21" H (19.7mm x 8.3mm x 5.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
78%